Stratení vo svete nehnuteľností?

 

Tento článok nie je len pre tých, ktorí ešte nemajú vyriešenú otázku bývania, ale aj pre všetkých tých, ktorí už bývajú vo vlastnom.

Je pomerne náročné vyznať sa v dobe webovej v realitách. Na internete je mnoho informácií a dezinformácií. Ťažko sa na niečo spoľahnúť a obzvlášť pre úplného laika. Nuž, ja Vám radím spoľahnúť sa na svoj logický úsudok, alebo ako sa zvykne hovoriť, počúvať svoj zdravý sedliacky rozum.

Určite ste už počuli, alebo čítali, že biznis s nehnuteľnosťami je v rozkvete, že sa oplatí investovať, či už za účelom bývania pre Vás, alebo prenájmu, že ešte stále sme jedna z mála krajín, kde máme možnosť získať vlastné bývanie, kde sú nehnuteľnosti ešte dostupné.

Je však možné, že ste počuli aj pravý opak, že v roku 2008, keď prišla kríza mnoho ľudí, ktorí investovali do nehnuteľností, na to doplatili.

Dôležité je položiť si správnu otázku. 

Kto na to doplatil? 

Doplatili na to obchodníci s nehnuteľnosťami. Nakúpili ešte pred krízou, teda počas nej ich logicky nevedeli za toľko predať. Nehnuteľnosti im teda ostali v ponuke, alebo museli ísť pod cenu, za ktorú ju kúpili.

Čo z toho vyplýva pre ľudí, ktorí riešia bývanie pre seba, alebo za účelom prenájmu?

No predsa to, že ich sa kríza nedotkne.

Každý potrebuje niekde bývať a prenájmy budú tiež stále fungovať. Aj keď tu je tiež dôležité vybrať si, kde nehnuteľnosť, ktorú chcete prenajímať kupujete a vopred si treba odpovedať, či je tam dosť hľadajúcich potencionálnych nájomníkov kvôli práci, alebo školám.

Najčastejšia otázka našich klientov je, „Či je vhodná doba na kúpu nehnuteľnosti? Či ešte nemajú počkať?“

Nižšie prikladáme graf vývoja cien nehnuteľností na bývanie na Slovensku za posledných 5 rokov podľa Národnej banky Slovenska.

Pokiaľ chcete obchodovať s nehnuteľnosťami, tak ako každý biznis je to určité riziko.

No pokiaľ chcete bývať, či kúpiť nehnuteľnosť ako dlhodobú investíciu, tak sa v podstate nemáte čoho báť. 

Do akého rizika idú ľudia, ktorí ešte nemajú vyriešenú otázku bývania?

Ak sa zaujímate o svet realít a hypoték aspoň minimálne, tak určite viete ako sa postupne sprísňujú podmienky získania úveru. Hypotéky poskytujú stále menšie financovanie nehnuteľností a vyžadujú stále viac dokumentov a dokladov k tomu, aby Vám ako klientovi poskytli vôbec nejaké finančné prostriedky. A každým rokom sa to stále viac sprísňuje.

Tiež ste si mohli všimnúť (aj podľa grafu), že tento fakt nemá vplyv na záujem o kúpu nehnuteľností a ceny naďalej rastú.

Prečo je tomu tak? 

Za odpoveďou nemusíme ísť ďaleko. Stačí si otvoriť prehliadač internetu a pozrieť sa napr. na Nemecko, Rakúsko, alebo Švajčiarsko. Konkrétne na ceny nehnuteľností, ceny nájmov či podmienky získania hypotekárneho úveru.

Zistíte, že ceny nehnuteľností aj nájmov sú tam omnoho vyššie ako u nás. 

Myslíte, že je to tým, že sú oproti nám vyspelí, že ekonomiku majú omnoho lepšiu? Ja sa na to tiež pozerám tak, že sú už ďalej ako my, lepšie povedané, že sú pár krokov pred nami. Keď sa tam pozrieme akoby vidíme do budúcnosti (v oblasti realít a hypo úverov).  V týchto krajinách väčšina obyvateľov už musí bývať v prenájmoch, lebo nemajú dosah na hypotéku alebo sú rozšírené viacgeneračné domy. Jednak preto, že sú tam ceny omnoho vyššie, no za ďalšie banky ani z ďaleka neposkytujú také percento z celkovej sumy ako u nás. Verte, že keby mali teraz možnosť získať napr. hypotekárnym úverom nejakú nehnuteľnosť, tak by ani na moment neváhali, lebo vidia, aký to má potenciál.

Tu sa dostávame k ďalšej častej otázke našich klientov.

Oplatí sa teraz kupovať byty za účelom prenájmu aj keď by sme to riešili cez hypoúver?

Tak ako stúpajú ceny nehnuteľností na kúpu, stúpajú aj ceny prenájmov.

Čím bude ťažšie získať hypotéku, tak ako to už môžeme pozorovať napríklad v krajinách, ktoré som už spomínal, tým budú logicky ceny nájmov vyššie, lebo bývanie je jedna zo základných potrieb každého človeka.

Môj osobný názor je:

Pokiaľ váhate s kúpou nehnuteľnosti za účelom bývania uvedomte si, že nikto nemôže vedieť, aký bude vývoj cien, kedy budú ceny na vrchole a kedy pôjdu dole. Pokiaľ budete čakať na ten správny moment, môžete čakať veľa rokov a napokon zistíte, že ste v nájmoch zaplatili pomerne veľkú čiastku. Toľko ste už mohli mať splatené z hypotéky. Nehovoriac o tom, že hypotéky sa získavajú čoraz ťažšie a podmienky sú a budú ešte prísnejšie.

Výhodami investícií do bytov za účelom prenájmu sú:

  • výška mesačnej splátky za hypotéku a poplatkov za byt (fond opráv, zálohy za energie, dani z prenájmu, atď.)  je menšia ako cena, za ktorú byt prenajmete. Čiže mesačne ste v pluse.
  • podľa štatistík najviac ľudí kupuje nehnuteľnosť vo veku medzi 25 a 35. Najviac ľudí využíva možnosť splácať hypoúver 30 rokov. To znamená, že medzi 55 a 65 rokom života už máte prilepšenie k platu, či dôchodku, minimálne sumu vo výške mesačnej splátky splateného úveru.

Samozrejme vždy záleží, kde a v akom stave nehnuteľnosť kúpite.

Skôr než urobíte dôležité rozhodnutie vo svojom živote máte možnosť prísť sa k nám bezplatne poradiť alebo opýtať na otázky, ktoré Vám ešte víria v hlave. 

Nájdete nás na adrese Janka Kráľa 7 v Banskej Bystrici.

 

Tešíme sa na každé osobné stretnutie s Vami a radi Vám pomôžeme.

 

Solídne Bývanie,  cesta k vysnívanému bývaniu

 

 

Zoznam
nehnuteľností